Informace k instalaci infrapanelů pro stavby a rekonstrukce

Při plánování využití infrapanelů jako levného, spolehlivého a účinného typu vytápění v objektu je třeba počítat již dopředu s instalací vhodné kabeláže a termostatů (na tyto se podíváme níže) pro osazení infrapanelů.

Rozmístění infrapanelů

Instalaci doporučujeme provést přednostně na strop a to z důvodu rovnoměrného rozložení tepla a zároveň praktičnosti. Na stropě instalace nepřekáží a je i vhodným doplňkem. Při návrhu rozložení jednotlivých infrapanelů se snažíme o co nelepší rovnoměrné pokrytí plochy stropu podle počtu instalovaných infrapanelů.

Příklad rozmístění je dle následného návodu:

Při použití 1 ks v místnosti dáme doprostřed nebo nad stůl, kde nejčastěji pobýváme Při použití 2 ks v místnosti dáme rovnoměrně tak, že strop rozdělíme na poloviny a do dvou krajních umístíme infrapanely.
umisteni-1 umisteni-2

Při více kusech opět strop rozdělíme na potřebný počet pomyslných dílů a do každého umístíme infrapanel. Důležité je zachovat rovnoměrné rozložení po celé ploše.

Ke všem infrapanelům přivedeme přívod napájení 230V AC dimenzovaný dle příkonu, který bude potřebný. Infrapanel má standardně osazenou svorkovnici pro připojení na provedenou instalaci. Svorkovnice je dvojitá a tak umožňuje i smyčkování jednotlivých infrapanelů.
Důležité je také dbát na správné rozfázování infrapanelů při instalaci kabelů. Vyhnete se tím pozdějšímu přetěžování jedné fáze více než druhé a bude Vám stačit menší hodnota hlavního jističe na přívodu el. energie.

Termostaty

Dalším nutným krokem je instalace termostatů, tu doporučujeme udělat v každé místnosti, aby bylo možné nastavení individuální teploty zvlášť pro každý prostor.

Termostat je vhodné zabudovat pevně na stěnu a kabeláž provést skrytě pod omítkou. Vedení kabelu je pak z jističe hlavního rozvaděče do místnosti na termostat (tento obsahuje spínací relé které je řízené nastavenou teplotou) a z termostatu vede kabel k infrapanelům. Tato instalace je nejjednodušší na provedení i na pozdější obsluhu. Doporučujeme termostat se spínacím relé min. 5A pro bezproblémové spínání. Tyto termostaty nabízíme v cenách od 699,-Kč.

Nebo je možná instalace centrálního řídícího termostatu a do jednotlivých místností se pak vedou čidla a silové vodiče. Taktéž je možné napojení infrapanelů na inteligentní systém domu a ovládání vytápění přes tento systém, toto řešení se začíná čím dál více prosazovat.
Systém regulace je možné zvolit různorodý, jen není žádoucí aby regulace infrapanelů obsahovala proporcionální regulaci (pulzní řízení úbytku výkonu), protože při snížení výkonu infrapanel přestane sálat. Proto je potřeba zvolit režim zapnout, nebo vypnout.

Pokud instalujete infrapanely do již vybudovaného prostoru a nechcete provádět další stavební práce pro skrytí kabeláže pod omítku, je možné infrapanely osadit flexovanou šňůrou a dokoupit k nim zásuvkový termostat. Potom se infrapanel instaluje standardně na strop, či stěnu a vidlice se přes zásuvkový termostat zapojí do nejbližší zásuvky a vše je hotové. Cena doplnění flexošňůry na jeden panel je 250,-Kč a zásuvkového termostatu cca 750,-Kč.

Na infrapanely dostanete velmi levnou sazbu D57d, a to 20 hodin každý den pro celou domácnost, nejenom na topení, ale i všechny ostatní spotřebiče. Pro její zřízení je po instalaci nutné provedení revize s výpočtem instalovaného příkonu topení, který musí být min 40% hodnoty hlavního jističe. elektřiny. Tímto získáním levné sazby snížíte fakturu za domácí spotřebiče až na polovinu.

zaruka kvality 02

Nahoru