Nejčastější dotazy k infrapanelům

Z čeho se skládá infrapanel?

Základem našeho infratopení (neboli topných či sálavých infrapanelů) je sálavá vrstva Qartztherm z uhlíkového nano kompozitu s minerály - hrubý křemičitý povrch. Infratopení dále obsahuje:

  • izolační prvek s odrazivou vrstvou
  • kovový nebo dřevěný rám
  • nezávadný nátěr

Vše je certifikováno a použité materiály jsou přírodní a nezávadné.

Jak infrapanely přispívají zdravému prostředí?

Infrapanely tepelným sáláním nezpůsobují konvekci (proudění vzduchu) a tím nezpůsobují prašnost. Zároveň tepelným sáláním vysušují vzduch ani nespalují kyslík. Jsou proto HYPERALERGENNÍ.

Jak zařídím nízkou sazbu elektřiny při vytápění infrapanely, je sazba výhodná i pro ostatní spotřebiče?

Nízkou sazbu získáte při revizi zapojených infrapanelů. Provede Vám ji revizní technik. Pro přiznání nízké sazby, většinou typ D45d, nebo nově D56d, D57d je nutné aby revizní zpráva obsahovala celkový výkon infrapanelů a ten musí být min. 40% hodnoty hlavního jističe. Sazba je výhodná i pro ostatní spotřebiče, protože ji používáte nejen na topení ale i na všechny elektrické spotřebiče a to 20 hodin každý den i o víkendech. Výhodou je, že ušetříte nejen za topení. Když budete v čase levné elektřiny prát, žehlit, vysávat a provozovat všechny energeticky náročné činnosti, můžete snížit své výdaje až o 50 % takto je sazba výhodná!

Jaký je rozdíl mezi sálavým panelem a infrapanelem?

Rozdíl v nich není žádný, je to pouze o pojmenování produktu, jedná se o stejnou technologii.

Co je to infrapanel, sálavý panel, jaký je dosah sálání?

Je to elektrické topidlo s nízkou povrchovou teplotou a vysokým stupněm sálání do prostoru při malé spotřebě elektřiny. Při jeho činnosti je produkováno sálavé teplo které příjemně ohřívá vše co je v dosahu, úhel sálání je cca 40 stupňů do stran. Dosah sálání je podle výkonu od 2 m do 4m Na rozdíl od klasického konvekčního vytápění, kde je ohříván primárně vzduch a tento cirkuluje po místnosti –výří prach a způsobuje nerovnoměrné rozložení teploty u stropu (tepleji) a u podlahy (chladněji). Infrapanel svoje sálavé teplo rovnoměrně rozprostírá a ohřívá vše v dosahu i podlahu a okolní stěny.

Jak je možné že infrapanel nahřeje ze stropu podlahu, když teplo se přece drží nahoře?

Infrapanel je sálavé topidlo jak již bylo zmíněno a jeho princip je stejný jako u slunce (také infra tepelné záření). Slunce je přece také nahoře a daleko a stejně ohřívá vše na co svítí, největší teplota je na zemi s rostoucí výškou teplota klesá.

Je možné že pod stolem bude při topení infrapanely zima?

Pod stolem ani pod jinými předměty zima nebude, tepelné sálaní se odráží a navíc ohřáte předměty v místností ohřívají i vzduch, proto je topení konfortní bez výkyvů v teplotě.

Jaká je životnost infrapanelu?

Odhadovaná životnost při umělém stárnutí je 70let.

Kam jsou naše nízkoteplotní infrapanely vhodné?

Pro všechny prostory, domy, byty, komerční prostory, výrobní prostory s výškou stropů do 4m. Při vyšším stropu než 4m již není zaručena účinnost panelu. Pro prostory s vyššími stropy než 4 m je vhodné použití vysokoteplotních infrapanelů (žhaví do červena), tyto však naše firma nenabízí.

Jaká je záruka na naše infrapanely?

Záruční doba naše infrapanely a výrobky z nich je 5 let.

Proč musím mít v místnosti více než jeden infrapanel?

Infratpení bude fungovat správně, když bude správně dimenzováno a navrženo, dopručujeme primárně instalaci na strop. Infrapanely je třeba rozdělit rovnoměrně po ploše stropu tak aby se pokryla celá místnost a vytápění bylo příjemné. Není vhodné dát do místnosti jeden silný infrapanel, protože by u něj docházelo k velkému sálání v jeho blízkosti a vzdálenější části místnosti by se efektivně nevytápěli.

Jak v místnosti panely rozmístit?

Rozmístění je vhodné provést symetricky a rovnoměrně po stropu (případně stěnách), tak aby se pokryla celá místnost. Např. při dvou panelech pro instalaci na strop rozdělíme strop na poloviny a panely dáme do jejich středů. Samozřejmě když máte v místě rovnoměrného umístění překážku (např. svítidlo) bude nutné panely posunout, toto posunutí není na závadu a nesnižuje to funkčnost.

Instalovat na stěnu, nebo strop?

Primárně doporučujeme instalaci na strop z praktických důvodů, nikde nepřekáží a lépe pokrývají vytápěný prostor. Instalace v je samozřejmě možná i na stěnu a někdy může být výhodnější, např. jen při přitápění. Navíc na stěně je možné infra panel doplnit obrázkem a to i Vaším vlastním. Jinak se provedení sanelů neliší jedná se o stejný výrobek, jak na stěnu i strop a držák je také univerzální.

Obrázkové infrapanely

Můžete si zvolit jakýkoliv vlastní motiv který chcete natisknout na infrapanel a my Vám jej vyrobíme. Potřebuje jen obrázek, motiv, nebo logo v Jpg, Bmp... a dostatečném rozlišení min. 200 DPI. Tisk motivu probíhá přímo do křemičité tvrdé vrstvy infrapanelu a a proto je velmi trvanlivý a odolný. NEPOUŽÍVÁME žádné lepící materiály, natož plastové i když víme, že existují a jiní výrobci je instalují.

Možnost montáže infrapanelu na sádrokarton?

Infrapanely je možné instalovat i na sádrokartonový, strop na závrtné hmoždinky s nosností 20kg na hmoždinku a tyto bez problémů infrapnely drží, máme to otestováno. Hmotnost nejpoužívanějších infrapanelů je cca 7kg.

Možnost montáže infrapanelu na dřevěný podklad (strop)?

Teplota odvrácené montážní strany infrapanelu je cca 45°C a proto je možné infrapanel nainstalovat i na dřevěný podklad.

Jaká je povrchová teplota infrapanelu, mohu se o něj spálit, jak daleko můžou být předměty od něj?

Maximální povrchová teplota infrapanelu je 110°C, ale protože je vrstva hrubá křemičitá, při náhodném dotyku dochází k malému přenosu tepla a nehrozí spálení. Panel se nesmí ničím přímo zakrýt, musí mít „výhled" do vytápěného prostoru. Vzdálenost od jiných předmětů musí být minimálně 20cm z bočních stran a 1,5m z čelní strany.

Na jakou teplotu infrapanely místnost vytopí?

Vždy záleží na výkonu topení a správném výpočtu, který Vám provedeme. Náš výpočet je tvořen tak aby teplota v místnosti mohla dosáhnout 24°C. Záleží však samozřejmě na Vašem nastavení na termostatu. Zákazníci však někdy mají snahu výkon snižovat menším počtem infrapanelů než jim navrhneme. I na tomto se můžeme dohodnout a v budoucnu se dají případně infrapanely přidat, toto řešení však není ideální a doporučujeme instalovat celé topení hned najednou.

Jaký potřebuji přibližně výkon infrapanelů?

Pro novostavby a byty, které jsou zateplené je to cca 20W/m3. Pro starší nezateplené stavby je to cca 30W/m3. Pro chodby může být výkon snížen o 5W/m3. Pro koupelny naopak zvýšen na 35W až 40W/m3.

Je nutné použít termostat k infrapanelům?

Použití termostatu je velmi vhodné pro správnou regulaci nastavené teploty. Infrapanel může fungovat i bez termostatu, tím že ho manuálně budete zapínat a vypínat – toto však není optimální pro správné udržení teploty. Navíc infrapanel mení opatřen žádným vypínačem, má jen svorkovnici pro připojení a nebo kabel (dle modelu) pro další spojení k elektroinstalaci.

Jaký použít termostat k infrapanelům?

Termostat je vhodný jakýkoliv kabelový prostorový, nebo bezdrátový s patřičně dimenzovaným spínacím kontaktem dle příkonu infrapanelů. Vhodný termostat Vám doporučíme, nebo toto můžete nechat na Vašem elektrikáři. Ceny mechanických termostatů jsou již od 299,- a digitálních od 699,- U jednoduchých instalací je možné použití zásuvkového termostatu. U složitějších instalací lze celý topný systém připojit na inteligentní řídící jednotku, případně ovládat systém přes internet, nebo mobilní telefon.

Jak se infrapanel zapíná?

Infrapanel se zapíná přivedením proudu a to buď zapojením do zásuvky, nebo zapnutím termostatu. Pozor, standardně je na infrapanelu svorkovnice, nebo kabel pro připojení na stávající elektroinstalaci a termostat, koncovka do zásuvky není osazena, montujeme ji i s průchodkou na objednávku za příplatek 250,- kč.

Jak funguje Vaše novinka - LED osvětlení na infrapanelech?

Vybrané modely infrapanelů je možné si objednat s LED osvětlením a vždy je vypočteno tak aby adekvátní počet infrapanelů byl osazen zároveň dostatečně intenzivním osvětlením, zaručujícím dostatečný světelný komfort. Osvětlení je typu lineárního LED v pásku který je možné vestavět do infrapanelu typu KLASIK, MASIV, AL AL EXklusiv (viz nabídka infrapanelů s osvětlením). Osvětlení je nutné zapojit na samostatný okruh tak aby se dalo spínat samostatně, nezávisle na topení. Toto Vám provede Váš elektrikář. Napájení osvětlení je na 12V DC, pozor, liší se od napájení topné části infrapanelů ta má 230V AC! Při záměně dojde k poškození!

Jak se infrapanel připojuje, jaké napětí, jak zapojit?

Infrapanel se připojuje na síťové napětí 230V AC a to pomocí svorkovnice, nebo vyvedeného kabelu s volným koncem(dle modelu). Standardně neobsahuje infrapanel kabel s koncovkou do zásuvky, tuto je možné namontovat i s průchodkou na přání za příplatek, ale vždy je nutné instlaci kabelu s koncovkou do zásuvky specifikovat v objednávce. Při instalaci více infrapnelů doporučujeme rozfázování pro rozložení jejich výkonu.

Za jak dlouho po zapnutí začne infrapanel topit?

Sálání se zintenzivňuje postupně a plného sálání dosáhne cca po 10 minutách chodu.

Jaká je účinnost infrapanelu?

Účinnost je velmi vysoká 98% a to z důvodu přímé přeměny elektrické energie celoplošnou deskou s kompozitovými materiály na teplo a přímého sálání do prostoru. Sálavé teplo je velmi účinný zdroj vytápění, jeho fyzikální vlastností je ohřev bez proudění vzduchu a tím nedochází k cirkulaci a stoupání teplého vzduchu ke stropu. Tím stačí méně výkonu k vytopení na rovnoměrnou komfortní teplotu.

Je možné infrapanely používat s jinými systémemy vytápění?

Ano, infrapanely výborně spolupracují s ostatními systémy vytápění, zvláště krbem, nebo kachlovými kamny, protože mají stejný princip sálavého topení. Ale i jiné konvekční systémy je možné používat současně. Provoz infrapanelů je automatický.

Je možná proporcionální regulace infrapanelu, regulace výkonu?

Infrapanel není snižováním výkonu vybaven a ani pozvolná externí regulace není u tohoto topení vhodná, protože při snížení výkonu dochází k velkému poklesu sálání. Proto je vhodné používat na regulaci jen funkci zapnout a vypnout.

Kdo mi infrapanely nainstaluje?

S instalací se obraťte na elektro firmu která Vám provádí elektro práce. Pokud by instalační firma potřebovala doplňkové informace, rádi jej poskytneme.

Podle čeho počítáme výkon a navrhujeme řešení, jaké potřebujeme podklady?

Pro výpočet správného řešení potřebujeme od Vás dodat plán stavby s rozměry místností a výškou stropu. Dále informace o jaký objekt se jedná, jaké bude využíván a jestli je zateplený. Pokud máte zpracovány tepelné ztráty, velmi rádi to uvítáme, zašlete nám i tyto,

Jak infrapanely čistit, je možné změnit (obnovit) barvu křemičité vrstvy?

Povrch infrapanelu je již z výroby stabilizován a je tvrdý křemičitý. Čistění infrapanelů je možné kartáčem na vysavači a plochu je možné přeluxovat, případně omýt vlhkým hadříkem s malým množstvím saponátu na nádobí. Pokud budete chtít celistvě změnit barvu křemičité vrstvy, případně ji obnovit (pozor NE na obrazkové motivy), je možné nanést novou barvu na již stabilizovaný povrch. Barvu doporučujeme akrylátovou (např. Balakryl), nebo je možné použití i naředěné barvy na stěny značky HET válečkem v tenké vrstvě. Všechny práce je nutné provádět při kompletně vypnutém zařízení.

Hmotnost infrapanelů?

Infrapanely váží od 4kg do 15 kg dle typu. Nejpoužívanější výkony 400-500W mají hmotnost cca 7kg. Tím je možné je instalovat i na sádrokartonový, strop na závrtné hmoždinky s nosností 20kg na hmoždinku a tyto bez problémů infrapnely drží, máme to otestováno.

Jak vypálit infrapanel, může se vypalování přerušit?

Infrapanel je při prvním použití vhodné vypálit, jako každý jiný topný spotřebič. Vypálení spočívá v zapnutí na plný nepřerušovaný výkon po dobu 24 hodin. Místnost větrejte. Vypalování se dá i přerušit a později opakovat znovu.

Co je standardní součástí dodávky infrapanelů?

K infrapanelu je již součástí držák na stěnu a montážní prvky pro instalaci, vše co je třeba k instalaci jíž je v ceně, nic nedokupujete. Zároveň dostanete i montážní návod.

zaruka kvality 02

Nahoru